13-go grudnia – św. Łucja, popularna patronka Szwedów

13december_red

Poniższy film nakręciłam w 1994r. Orszak Łucji tworzy chór dziewczęcy Szkoły Muzycznej w Malmoe. Uczestniczą w nim również moje córki.

Łucja, łac. Lucia, wł. Lucia da Siracusa, cs. Muczenica Łukija Sirakuzskaja (ur. ok. 281 w Syrakuzach na Sycylii, zm. 13 grudnia 304 tamże) – dziewica i męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Łucja pochodziła z bogatej rzymskiej rodziny z Syrakuz. Po wczesnej śmierci ojca wychowywana przez matkę, Eutychię. Już w dzieciństwie złożyła w tajemnicy śluby czystości. Modląc się do świętej Agaty wyprosiła uzdrowienie ciężko chorej matki. W kilka lat później, kiedy matka zaaranżowała małżeństwo Łucji z młodzieńcem tego samego stanu, ta odmówiła. Odtrącony zalotnik zemścił się, donosząc władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Zaaresztowana i torturowana Łucja odmówiła porzucenia swej wiary. Mocą wyroku miała być zamknięta w domu publicznym i zmuszona do prostytucji. Wtedy, by się oszpecić wydłubała sobie oczy. Została ścięta mając 23 lata, w 304 roku podczas prześladowań chrześcijan za panowania Dioklecjana.

13 grudnia, dzień św. Łucji jest w Szwecji (tylko w Szwecji) uroczyście obchodzony co często zadziwia Włochów, rodaków św. Łucji.  Wybraną w konkursie dziewczynę stroi się w długą białą suknię, przepasaną czerwoną wstążką. Na głowie umieszcza się wianek z borówkowych gałązek, w którym tkwi siedem świeczek. Św. Łucja wraz z druhnami defiluje przez miasto, śpiewając kolędy i tradycyjną piosenkę o Łucji.  Często towarzyszy im grupka gwiazdorów. 

Lucia kolaż

Łucja pojawia się także w telewizji, szpitalach i domach starców. Świętą Łucję obchodzi się także w szkołach, klubach, kościołach i domach parafialnych, gdzie częstuje się gości kawą i „lussekatter”, pieczonymi specjalnie na tę okazję pszennymi bułeczkami z szafranem, o pomysłowych kształtach.

35

lussekatter

Zwyczaj obchodów Łucji stał się powszechny w całej Szwecji u schyłku XIX w., a pierwszy pochód zorganizowano w Sztokholmie w 1927 r. Tradycja ta jest bardzo dawna, jeszcze z czasów, kiedy obowiązywał kalendarz juliański i dzień św. Łucji przypadał wtedy dwa tygodnie później, na 25 grudnia.

Reklamy

Informacje o Ladegis

„Jeśli się nie przechodzi i nie odświeża ścieżek myślowych, zaczynają zarastać” H. G. Wells
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Carpe diem, Film, Historia, Kaledarz adwentowy, Muzyka, tradycje, turystyka, Wspomnienia, św Łucja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „13-go grudnia – św. Łucja, popularna patronka Szwedów

 1. Piękne te „Łucje”, taka czystością i światłem naznaczone.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ladegis pisze:

  Piękna tradycja, oświetlająca i umilająca ciemny poranek grudniowy!

  Polubienie

 3. Bello twój artykuł na temat Santa Lucia (jak nazywa się moja żona). Chciałbym też napisać coś o tym świętym

  Polubione przez 1 osoba

 4. Ultra pisze:

  Pielęgnowanie takie tradycji jak ta z świętą Łucją jest wspaniałe, bo przypomina o tym fanatyzmie, który zabija za poglądy.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.