Konik z Dalarna

cof

To nie konik a olbrzymi koń, znajdujący się w pomieszczeniu Królewskiej Ambasady Szwedzkiej w Singapurze. Mała Elyanne odwiedziła ambasadę rok temu, celem wyrobienia sobie paszportu szwedzkiego. Syn jest obywatelem szwedzkim, synowa syngapurskim a ich dzieci mają podwójne obywatelstwo.

„Konik z Dalarna (szw. Dalahäst) – ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego. Wytwarzany w miejscowości Nusnäs, w gminie Mora, region Dalarna w centralnej części Szwecji.

Konik z Dalarna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli Szwecji. Tradycją stało się dawanie rzeźby w prezencie. Dostawali je między innymi; Bob Hope, Elvis Presley czy Bill Clinton.

Historia strugania koników sięga roku 1624, kiedy odnotowano pierwszą wzmiankę o rzeźbie konika. Znalazł się na liście przedmiotów zakazanych. Potępiony przez biskupa Västerås, określony jako grzeszny przedmiot sprzedawany na targowiskach. Światową karierę figurka rozpoczęła w roku 1939, po prezentacji konika na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

Wstępny kształt wycinany jest mechanicznie. Następnie, rzeźbę wykonują rzemieślnicy za pomocą nożyka. Kolejnym etapem jest zanurzenie w farbie gruntującej a po wyschnięciu polerowanie. Tak przygotowane rzeźby przechodzą selekcję i tylko najlepsze egzemplarze kwalifikowane są do ostatecznej fazy obróbki. Zanurzane są w kolorowych barwnikach i malowane. Każdy egzemplarz, ze względu na ręczne wykonanie, jest niepowtarzalny i osiąga wysoką cenę sprzedaży. Wyrabiane są w wielkościach od 3 cm do 75 cm. Pierwotnie, zabawki barwione były na kolor czerwony ze względu na łatwy dostęp do minerałów, z okolicznych pokładów miedzi.

Drewniana postać konia, w ludowej tradycji Skandynawii, jest postacią odstraszającą złe demony. Wieszano go nad wejściem do domu. Legenda głosi, że w długie jesienno-zimowe wieczory, drwale w swoich chatach na wyrębie, oddaleni od rodzin, robili dla swoich dzieci zabawki w formie konika. Wracając do domu, wręczali dzieciom by strzegły ich przed złymi duchami.”   https://pl.wikipedia.org/wiki/Konik_z_Dalarna.

Informacje o Ladegis

"If you don't go over and refresh your thought paths, they start to overgrow" „Jeśli się nie przechodzi i nie odświeża ścieżek myślowych, zaczynają zarastać” H. G. Wells
Ten wpis został opublikowany w kategorii Malarstwo, Robótki ręczne, Singapur, Szwecja, tradycje, turystyka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Konik z Dalarna

 1. Piękny i dopieszczony

  Polubione przez 1 osoba

 2. A konik jeden, drugi bryka po łąkach i nie ma pojęcia, że coś odstrasza.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ultra pisze:

  Piękne koniki, ale Pani stojąca obok, jeszcze bardziej zachwycająca, a wnuki radosne i szczęśliwe. Wyjątkowe to zdjęcie. Nie wiedziałam, że w Szwecji koniki takie mają powodzenie.
  Serdeczności zasyłam

  Polubione przez 1 osoba

 4. Ultra pisze:

  Koniki strzegące dzieci przed złymi duchami to dla mnie nowa wiadomość, gdyż wcześniej nie słyszałam o takich wierzeniach. Podzieliłaś się z nami ciekawym tematem, tym bardziej że o obyczajach i zwyczajach Szwecji praktycznie mało wiemy.
  Czy u Ciebie już wiosna?
  Serdeczności zasyłam

  Polubione przez 1 osoba

 5. efge63 pisze:

  So beautiful children!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kisses !!!

  Polubione przez 1 osoba

 6. markdmowski pisze:

  Jakiś niedokończony ten konik i wg mnie nie za ładny. Że dzieci się tego czegoś nie przestraszyły?

  Polubione przez 1 osoba

 7. Ladegis pisze:

  Te koniki są z grubsza ciosane. Starsza wnuczka Giselle ma minę bardzo skeptyczną!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.